Emlődaganat, az emlő betegségei, illetve rákmegelőzési céllal is szükségessé vált teljes emlőeltávolítás után (mastectomia) – ha a páciens daganatmentessé válik –, lehetőség van emlőhelyreállító műtétre. Az emlőhelyreállító műtétre legkorábban 3 hónappal a kemoterápia, 6 hónappal a sugárterápia befejezése után van lehetőség. Általában 1 évvel a teljes emlőeltávolítás után szokott sor kerülni rá.
A műtétnek két fajtája létezik: képezhető emlő háti, illetve hasi lebenyből vagy implantátum beültetésével. A két módszer kombinálható is. Általában a várt eredményt több műtét elvégzése során lehet elérni. Szakorvossal való konzultáció után érdemes eldönteni, hogy melyik módszerrel érhető el a legesztétikusabb eredmény. Felmérik, hogy mekkora a térfogathiány, ez pótolható-e csak saját szövetekkel vagy pedig implantátum beültetése is szükséges.
Emlőhelyreállító műtét háti vagy hasi izombőr lebennyel
A műtétet altatásban végzik, így a beteg nem emlékszik a műtétre és fájdalmat sem fog érezni a műtét alatt. A műtét általában 4-6 órát vesz igénybe. Háti lebeny alkalmazása esetén a sebész egy ovális vágást ejt a háton, hogy a széles hátizmot mobilizálni tudja. Az izom a vállízületben a távolított kar törzshöz való közelítéséhez, a kar befelé való forgatásához, illetve annak hátra nyújtásához járul hozzá, ám funkcióját a környező vállizmok helyettesíteni tudják, így hiánya a mindennapi életminőséget nem befolyásolja. Az izom előre forgatásával annak vérellátását a sebész meghagyja és a lebenyt a mellkasra húzza a bőr alatt, hogy kialakítsa belőle a mellet.
Hasi lebeny felhasználásakor egy ívelt alhasi metszést követően az egyenes hasizom kerül felhúzásra a bőr alatt, kialakítva belőle a mellet. Amennyiben a lebeny nem elég a mell kialakításához, szövettágítás után implantátumot ültethetnek az izom alá.
Lehetőség van emlőbimbó képzésre is egy következő beavatkozás során.
Emlő helyreállító műtét implantátummal vagy szövettágítóval/expanderrel
Abban az esetben, ha az emlőeltávolítás után kevés bőr marad a melli részen, a rekonstrukció több lépésből áll. Az első műtét során behelyeznek egy szövettágító expandert, mely lehetővé teszi az emlő bőrének és izmának kitágulását, hogy a következő műtét során legyen elég hely az implantátum beültetésére. A szövettágító térfogatát a sebész a kezelés során fiziológiás sóoldat befecskendezésével több alkalommal megnöveli, hogy végül 2-3 hónap alatt, fokozatosan, megfelelő mértékben megnyújtsa a bőrt a mellkason az implantátum behelyezéséhez.
Az implantátum behelyezése 1-2 óráig tart, melyet altatásban végeznek. A sebész egy vágást ejt az emlőeltávolítás hege felett, vagy pedig az új mell alatt. Kialakít egy zsebet az izom alatt, ahová be tudja helyezni a szövettágítót. A második műtét során eltávolítják az expandert és beültetik a mellimplantátumot. Lehetőség van ilyenkor a másik mellbe is implantátumot helyezni. A harmadik műtét során, ha igény van rá, lehetőség van még korrekciókra: az emlőbimbó felépítésére és az emlő feltöltésére saját zsírszövettel.
Az emlőhelyreállító műtét után
A sikeres műtét után a beteg 2-5 nap után távozhat a kórházból, 4-6 hét múlva pedig visszatérhet a megszokott mindennapi életvitelhez is. A rendszeres testmozgás segíti a felépülést, ám erre kizárólag orvosi konzultációt követően kerülhet sor. A rekonstruált mell végleges alakjának kialakulása több hétbe is telhet.
Az emlőhelyreállító műtét esetleges szövődményei
Mint minden sebészeti beavatkozásnak, az emlőhelyreállító műtéteknek is lehetnek szövődményei.
-
Általános műtéti szövődmények léphetnek fel, mint:
-
- vérzés,
- fájdalom,
- hegesedés,
- sebfertőzés,
- vérrög kialakulása,
- allergiás reakció.
-
A lebennyel végzett helyreállító műtétek lehetséges szövődményei:
- A heg alatt folyadék vagy vér gyűlhet fel.
- A lebeny elhalhat.
- Bőrelhalás (nekrózis) alakulhat ki, a mell eredeti bőrének széle elhalhat, ilyenkor feketévé válik.
- Háti lebeny alkalmazása esetén, a kar mozgatása során a rekonstruált mell akaratlan mozgása, rángása jelentkezhet.
- Érzészavar, fájdalom alakulhat ki a hát, váll, kar és rekonstruált mell területén.
- Háti lebeny alkalmazása a kar gyengülésével járhat.
- Hasi lebeny alkalmazása esetén hasfali gyengeség vagy sérv alakulhat ki.
-
Az implantátum szövődményei
- Az implantátum körül hegszövet képződhet, mely összenyomja az implantátumot, a mell így kemény, feszes, rugalmatlan lesz. Később feszülés, fájdalom lép fel, az implantátum összezsugorodhat.
- Az implantátum kilyukadhat, leereszthet baleset, sérülés vagy az anyag természetes elöregedése miatt. A kifolyt szilikon kis érzékeny csomókat alkothat az emlő állományában vagy elvándorolhat a test más részeibe. Ilyenkor az implantátumot, a csomókat el kell távolítani, és új implantátumot beültetni. A sóoldattal töltött implantátum szelepe elromolhat, ilyenkor a kifolyt sóoldat magától felszívódik, új implantátumot ültetnek be.
- Az implantátum gyűrődhet, ráncosodhat, ez a mell bőrén is észrevehető, nagy gyűrődés hatására az implantátum kilyukadhat.
- Az implantátum köré mész rakódhat le, az fájdalommal jár, a mell kemény tapintatú lesz.
- Az implantátum elfordulhat, így a mell alakja megváltozik.
- Ritka esetben az implantátum kilökődhet.
- Kialakulhat mellimplantátum asszociált anaplasztikus nagy sejtes limfóma (BIA-ALCL), mely az immunrendszer sejtjeinek daganatos elváltozása.