A sportegészségügyi hálózat elsősorban a versenysportolók egészségével, szűrésével, felkészülés alatti támogatásával és – szükség esetén – a rehabilitációjával foglalkozik, de bizonyos esetekben amatőr sportolóknak is ajánlott az igénybevétele.
A sportegészségügyi ellátást a 215/2004. (VII. 13.) kormányrendelet (a sportorvoslás szabályairól és a sportegészségügyi hálózatról) szabályozza. Ennek alapján az országos rendszer működtetője és központja az Országos Sportegészségügyi Intézeti (OSEI). A hálózat keretében megyei-, területi- és fővárosi sportorvosi szakrendelések működnek.
A sportegészségügyi ellátás feladatai
A sportegészségügyi hálózat tagjai végzik a versenysportolók és egyes sportszakemberek sportorvosi vizsgálatát és a sportorvosi engedélyek kiadását. Az engedélyre nemcsak a versenyzéshez, hanem az edzésekhez is szükség van.
A versenyzéshez minden esetben sportorvosi engedély szükséges, kivéve a biliárd-, bridzs-, darts-, golf-, modellezés-, sakk-, petanque-, illetve a rádióamatőr sportág gyorstávírász és rádióforgalmazás szakágait.
A sportorvos a sportegészségügyi ellátás keretében a következő feladatokat látja el:
- elvégzi a versenyzők, illetve a meghatározott sportszakemberek sportorvosi vizsgálatát, engedélyezi az edzést és a versenyzést, vagy további kivizsgálásra utalja a sportolót;
- szakmailag indokolt esetben kiegészítő vizsgálatokat végez a versenyző megbetegedésének és sérülésének megelőzése, továbbá – amennyiben az adott intézményben gyógyító-megelőző ellátás is zajlik – kezelése és rehabilitációja érdekében;
- meghatározza a sportoló teljesítőképességét az adott sportágban;
- segít a teljesítménymaximalizálásban (legális eszközökkel);
- doppingellenes tevékenységet végez;
- részt vesz a sportolók felkészítésében, táplálkozási tervük összeállításában, edzettségi állapotuk és terhelhetőségük felmérésében;
- alkalmassági- és szűrővizsgálatokat végez;
- versenyengedélyeket állít ki;
- versenyeken, sportrendezvényeken vagy szabadidősport eseményeken sérülés vagy egyéb orvosi beavatkozást igénylő akut helyzet esetén ellátja a sérültet;
- tudományos vizsgálatokat és kutatásokat végezhet a fizikai aktivitás emberi szervezetre gyakorolt hatásával kapcsolatban, a túlterhelésből adódó szövődmények, illetve sérülések elkerülése érdekében; illetve ezen vizsgálatok eredményeit alkalmazza a versenyzők ellátása során;
- szaktanácsadást végez az egészséges életmód, táplálkozás és a megfelelő testsúly kialakítása, valamint az emberi szervezet fizikai aktivitásának növelése érdekében.
Amatőr sportolóknál az életmódtanácsadással, szűréssel kapcsolatos feladatokat a háziorvos és a házi gyermekorvos is elláthatja, ha erről írásban tájékoztatja a település jegyzőjét és az OSEI-t.
A sportorvosi vizsgálat elérhetősége
A sportorvosi vizsgálatot az OSEI sportegészségügyi szakrendelésének sportorvosai, valamint az országos sportegészségügyi hálózat területileg – a fővárosban kerületileg – illetékes sportorvosai végzik az OSEI szakmai irányelvei alapján. A sportorvosoknak sportorvosi szakképzettséggel kell rendelkezniük.
A fővárosi- és a megyei sportorvosi rendelések elérhetőségei:
www.osei.hu/orszagos-sportorvosi-halozat/rendeloink.html
A sportorvosi vizsgálat díja
A kiegészítő vizsgálatok (EKG, vizeletvizsgálat, szemészeti vizsgálat) sportorvos által történő azonnali elvégzéséért fizetendő térítési díj:
- 18 év alatt 1000 Ft,
- 18 év felett 2000 Ft.
Soron kívüli sportorvosi vizsgálatért (nem előjegyzett sportoló 24 órán belül kéri a vizsgálatot) életkortól függetlenül 5000 Ft fizetendő.
A hivatásos sportolók vizsgálatának díja 9700 Ft.
A szolgáltatások díjtételeinek teljes listája itt található:
www.osei.hu/orszagos-sportorvosi-halozat/osh-teritesidij-szabalyzat.html
A sportorvosi vizsgálat menete
Az egyesületnél igazolt sportolók egyeztetett időpontban, vagy díjfizetés ellenében egyeztetett időpont nélkül az OSEI hálózatához tartozó sportorvosnál jelentkezhetnek, vagy ha az egyesület külső helyszínre rendeli meg a vizsgálatot, akkor ott jelennek meg.
A vizsgálat és az elbírálás után az alkalmasságról szóló minősítést rögzítik a Sportorvosi Regiszterben, illetve a papíralapú versenyengedélyre. Az érvényes versenyengedély lekérdezhető az OSEI online felületén.
A versenyzéshez szükséges sportorvosi engedély érvényességi ideje 18 éven aluli versenyző esetén 6 hónapnál, 18 éven felüli versenyző esetén 1 évnél nem lehet hosszabb.
Lásd még: Sportorvosi vizsgálat