Időnként előfordul, hogy valamilyen tárgy – orvosi elnevezéssel idegentest – kerül a hüvelybe, amely észrevétlen maradhat, de panaszokat is okozhat. Ilyen tárgy lehet a tampon, óvszer – vagy annak egy leszakadt darabkája –, szexuális játékszer vagy egyéb kisebb méretű tárgy.
Hüvelyben hagyott tampon
A menstruáció során használt tampon akár hosszú időn keresztül is a hüvelyben maradhat, ha:
- úgy helyeznek be második tampont a hüvelybe, hogy előtte nem távolították el az előzőleg használtat;
- a hüvelybe helyezett tampon mellett szexuális együttlét történik;
- a menstruációs vérzés befejeztével megfeledkeznek az utolsó behelyezett tamponról.
A hüvely izomzatának működése folytán a bent felejtett tampon egyre mélyebbre, egészen a méhnyakig csúszhat, ahonnan eltávolítása nehézkessé válhat, orvosi segítséget igényelhet.
Hüvelyben maradt idegentest okozta tünetek
A hüvelyben hosszú időn keresztül ott felejtett idegentest jelenlétére utalhat:
- bőséges, bűzös, illetve véres folyás,
- hüvelyből ürülő sárga, zöld, rózsaszín, szürke, barna váladék,
- hüvely viszketése,
- fájdalmas vizeletürítés,
- alhasi vagy medencetájéki fájdalom,
- a vagina vöröses elszíneződése és duzzanata,
- a külső nemi szerv körüli bőrkiütés.
Mikor forduljon orvoshoz
Amennyiben véres folyást vagy bőséges, bűzös folyást észlel, belázasodik, hüvelytáji viszketést érez, alhasi vagy medencetájéki fájdalmat tapasztal, forduljon nőgyógyász szakorvoshoz.
A hüvelyben maradt idegentest szövődményei
A hüvelyben hosszú időn keresztül maradt tampon, idegentest leggyakoribb szövődménye a hüvelyi fertőzés, majd kismedencei gyulladás kialakulása, hiszen a tampon bomló felületén kórokozók szaporodhatnak el, melyre igen bűzös folyás hívja fel a figyelmet. Ritka esetben toxikus sokk szindróma is kialakulhat. Ez a kórkép igen ritka, de életet veszélyeztető, így azonnali orvosi ellátást igényel.
A toxikus sokk szindróma tünetei lehetnek:
- láz,
- rossz közérzet,
- hasmenés,
- napégésszerű bőrkiütések,
- nyelv, ajkak, szemfehérje pirossága,
- szédülés, ájulás,
- nehézlégzés,
- zavartság,
- influenzaszerű tünetek.
Hüvelyben maradt idegentest diagnosztizálása
A női külső nemi szerv (vulva) megtekintése során a vaginában lévő idegentest szabad szemmel nem mindig látható. Ezért a kórelőzmény felvételét követően, idegentest gyanúja esetén műszeres hüvelyvizsgálat (vaginoszkópia) elvégzése válhat szükségessé.
Hüvelyben maradt idegentest kezelése
A hüvelyben maradt tampont vagy idegentestet a nőgyógyász eltávolítja. Amennyiben az idegentest jelenléte következményeként a hüvely begyulladt vagy megfertőződött, helyi és/vagy gyógyszeres kezelés is indokolt lehet.
Mit tehet hüvelyben maradt idegentest esetén?
Nagyon fontos, hogy a hüvelyben felejtett tárgy mielőbb eltávolításra kerüljön. Óvatosan, az alaposan megmosott kéz két ujjával meg lehet próbálni a tárgy kiszedését, azonban ha a próbálkozás nem jár sikerrel, orvoshoz (nőgyógyász szakorvoshoz) kell fordulni. Tilos egy másik tárgy segítségével próbálkozni, mert az egyrészt sérülést okozhat, másrészt azon keresztül kórokozók juthatnak a vaginába, ami helyi fertőzéshez vezethet.
Tamponhasználattal összefüggő toxikus sokk megelőzése
Nem szabad tampont használni hüvelygyulladás vagy hüvelyi folyás esetén a menstruáció alatt. A tampon felhelyezése előtt mindig alaposan kezet kell mosni, illetve lehetőség szerint segédeszközt (applikátort) is érdemes használni. Kerülni kell a tampon használatát az éjszakai alvás alatt, hiszen a tampont tanácsos sűrűn, körülbelül 3 óránként cserélni.