A gyermekkori lágyéksérv (inguinalis hernia) a lágyéki régióban jelentkező sérv (inguinalis = lágyéki régióban elhelyezkedő). Lágyékhajlatnak a has és a comb közötti átmenetet hívják. Lágyéksérv akkor alakul ki, amikor egy bélszakasz kitüremkedik a hasfal egy elvékonyodott pontján az inguinalis csatornán (lágyékcsatornán) keresztül.
Az inguinalis csatorna a gyermek hasürege felől a nemi szervek irányába fut. Normál esetben születés előtt záródik, azonban időnként a záródás nem teljes, és ilyenkor a bélszakasz egy része a csatornán keresztül kitüremkedhet, duzzanatot okozva a gyermek lágyékhajlatában vagy a herezacskóban. Előfordulhat, hogy csak akkor észlelhető a duzzanat, ha a gyermek sír, köhög vagy erőlködik. A lágyéksérv általában egyoldali (gyakoribb a jobb oldali előfordulás), az esetek 10%-ában mindkét oldalon kialakul.
Lágyéksérv kialakulhat újszülött-, csecsemő-, gyermek- vagy akár felnőttkorban is. Gyermekkori megjelenés esetén általában 6 éves kor előtt alakul ki. Az újszülöttkori inguinalis herniák 90%-ban a fiúgyermekeket érintik, és gyakrabban fordul elő koraszülöttek esetén. Az egészséges, terminusra született fiúcsecsemők 1-5%-át érinti, koraszülöttek esetén 30%-os az előfordulása.
A gyermekkori lágyéksérv legfőbb tünetei
A vezető tünet a gyermek lágyékhajlatában a bőr alatt vagy a herezacskóban tapintható kiboltosulás, amely sírás vagy erőlködés (hasprés) esetén növekedhet, idővel eltűnhet (pl. ha alszik a gyermek), illetve újra felbukkanhat. Kialakulhat az egyik vagy mindkét oldali lágyékhajlatban is.
A lágyéksérv további tünetei lehetnek:
- fájdalom és diszkomfortérzés, ami pihenésre enyhül,
- kellemetlen nyomásérzés a lágyékhajlatban,
- duzzadt herezacskók,
- égő érzés a kiboltosulás mentén,
- táplálási nehézségek, hasi görcsök az újszülöttben.
Fontos! A kizáródott sérv sürgősségi állapotnak minősül. Azonnal forduljon gyermekorvosához, ha az alábbi tüneteket észleli a gyermeken:
- súlyos fájdalomérzet és érzékenység,
- vöröses elszíneződés a duzzanat körül,
- étvágytalanság,
- láz,
- hányinger, hányás,
- vérszékelés.
A gyermekkori lágyéksérv kiváltó okai
Minden gyermekben megtalálható az inguinalis csatorna, a hasüreg felől a nemi szervek irányába terjedő, csatornaszerű járat. A magzati fejlődés során a fiúmagzatok heréi a hasüregben fejlődnek, majd az inguinalis csatornán keresztül a herékbe vándorolnak.
Normál esetben az inguinalis csatorna születés előtt záródik, néha azonban előfordulhat, hogy a záródás nem teljes, és kis nyílás formájában nyitva marad – ilyenkor az újszülött bélrendszerének egy szakasza kicsúszhat az inguinalis csatorna hasüregi nyílásán keresztül az inguinalis csatorna felé, illetve a nemi szervek irányába, sérvet okozva.
Leánygyermekek esetén kevésbé gyakori, de náluk is előfordulhat, mivel a leánymagzatoknak is van inguinalis csatornájuk. A leánygyermekek lágyéksérv tömlője időnként reproduktív szerveket is tartalmazhat, például a petefészket.
A gyermekkori lágyéksérv lehetséges szövődményei
A gyermekkori lágyéksérv sebészi ellátást igényel. Ritka, de súlyos komplikációk alakulhatnak ki, ha a műtéti ellátás nem történik meg.
- Kizáródott sérv (incarcerált hernia) akkor alakul ki, amikor a sérvtömlő tartalma (a bélszakasz) nem tud visszajutni a hasüregbe („kizáródik” a sérv). Ilyen esetben a gyermekorvos nem tudja visszanyomni a sérvet a hasüregbe.
- Ha a sérv kizáródik, stranguláció alakulhat ki. Ez azt jelenti, hogy a kizáródott bélszakaszt ellátó erek is elzáródnak, így megszűnik a vérellátása, ami a bélszövet elhalását okozhatja. Ez rendkívül fájdalmas és sürgősségi (életveszélyes) állapotnak minősül.
A gyermekkori lágyéksérv diagnosztizálása
A gyermekorvos fizikális vizsgálattal diagnosztizálhatja a lágyéksérvet: a gyermek sírása vagy erőlködése (hasprés) közben a lágyékrégiót vagy a heréket tapogatva duzzanatot keres. Ha a gyermek elég érett, állva is vizsgálható és megkérhető, hogy vizsgálat közben köhögjön, amíg a duzzanatot keresik. Vizsgálat közben az orvos megpróbálhatja óvatosan visszamasszírozni a sérvtömlő tartalmát a hasüregbe. Bizonyos esetekben ultrahangos vizsgálat is szükséges lehet a diagnózis megerősítésére.
A gyermekkori lágyéksérv kezelése
A gyermekkori lágyéksérv gyakorta jelentkező kórkép, melynek kezelésére sebészi ellátás szükséges. Az általában kevesebb mint 1 óra hosszú műtét során a sebész apró vágást ejt a lágyékhajlatban és visszanyomja a sérvtartalmat a sérvtömlőn keresztül a hasüregbe, majd bezárja a hasfalban található sérvkapu (az inguinalis csatorna) nyílását, hogy megelőzze a sérv ismételt kialakulását.
A műtét általában egynapos sebészeti ellátás keretében zajlik, így a gyermek még a műtét napján hazamehet. Az altatást követően pár órával, amikor a gyermek már stabilan nyel és a tudatállapota is jó, normálisan étkezhet, 1-2 héten belül pedig a hagyományos tevékenységekhez és játékokhoz is visszatérhet.
A gyermekkori lágyéksérv megelőzése
Ha a gyermek inguinalis csatornája nem záródott a magzati fejlődés végén, akkor a lágyéksérv bármikor kialakulhat, tehát nem lehet megelőzni.