A mellékvese a vesék tetején elhelyezkedő, páros szerv, aminek kiemelkedő szerepe van a hormonok előállításában. Működési zavara súlyos hormonbetegségekhez vezethet. Mellékvese-kifáradásról akkor beszélünk, ha a mellékvese már nem képes elegendő mennyiségű hormont termelni – általában a krónikus stressz miatt. A betegség tünetei általánosak és szerteágazóak, ezért a felismerése nehéz.
A mellékvese-kifáradás tünetei
Kezdetben a kortizolszint csökkenésének első tünetei figyelhetők meg: megmagyarázhatatlan fáradtságérzet, reggelente nehéz felkelés, lehangoltság, ingerlékenység, gyenge stressztűrő képesség, alvászavarok. Ezt a szervezet megpróbálja ellensúlyozni a kortizol előállításának fokozásával, ezért sokszor átmeneti javulás figyelhető meg, ami gyakran csak enyhe fáradtsággal jár. Végül a kortizolszint egyre alacsonyabb lesz, és jelentkeznek a mellékvese-kifáradás tipikus tünetei, és egyéb hormonális problémák.
Az alábbiak a mellékvese-kifáradás tipikus tünetei lehetnek:
- indokolatlan, krónikus fáradtság, kimerültség,
- hízáshajlam a hasi tájékon,
- idegesség, türelmetlenség, indokolatlan aggodalmaskodás,
- alacsony stressztűrő képesség,
- gyenge immunrendszer,
- alacsony vérnyomás,
- alvászavarok,
- koncentrációs gondok,
- emésztési problémák, étvágytalanság,
- nyomott hangulat, szorongás, érzelmi labilitás,
- só és cukor utáni vágyakozás,
- menstruáció elmaradása, termékenységi problémák,
- csökkent nemi vágy,
- nehéz regenerálódási képesség,
- a lelkesedés teljes hiánya.
Mikor forduljon orvoshoz?
Ha fáradtsága, kimerültsége nem múlik, esetleg alvászavara is van, amelyekre nincsen egyértelmű magyarázat, keresse fel háziorvosát, aki gondoskodni fog a szükséges vizsgálatok elvégzéséről vagy a szakrendelésre történő beutalásról.
A mellékvese-kifáradás kezeletlenül mellékvesekéreg-elégtelenséghez vezet (Addison-betegség), ami feltétlen orvosi beavatkozást igényel.
A mellékvese-kifáradás kialakulásának okai
Stresszhelyzetben adrenalinhormon szabadul fel a szervezetben, ami megemeli a pulzust: a szív gyorsabban dobog, több vér jut az izmokhoz, a test nagyobb erő kifejtésére lesz képes (harcolni vagy menekülni). Ehhez a reakcióhoz az antistresszhormonként is ismert kortizol biztosítja a szükséges energiát: növeli a vércukorszintet, fokozza az agy energiafelhasználását és növeli a szövetek helyreállításához szükséges anyagok mennyiségét. A kortizol létfontosságú hormon a stresszhatásra adott válaszban, nélküle nem élnénk túl a stresszt.
Folyamatos, tartós stresszhatás esetén a mellékvese egyre több kortizolt termel a stressz kivédése érdekében, de nagy igénybevétel, túlterhelés következtében egy idő után kimerülhet. A mellékvese-kifáradás rendszerint fokozatosan, hosszú évek alatt alakul ki.
A mellékvesét – a stresszhatáson kívül – egyéb tényezők is károsíthatják:
- élvezeti szerek: túl sok kávé, tea és alkohol,
- toxikus anyagok,
- tápanyaghiány,
- elektromágneses sugárzás.
A mellékvese-kifáradást okozhatja a megterhelő életmód is, például az alábbiak:
- túl sok munka,
- alváshiány,
- túl kevés vagy túl sok fizikai aktivitás,
- egészségtelen táplálkozás,
- túlzott alkoholfogyasztás,
- mentális problémák (szorongás, depresszió).
A mellékvese-kifáradás diagnózisa
A mellékvese-kifáradás nehezen felismerhető betegség, gyakran már csak a kimerülését tudják diagnosztizálni, ezért érdemes a kezdeti tünetekre felfigyelni. Az időben elkezdett kezeléssel a folyamat megállítható, visszafordítható.
Megmagyarázhatatlan fáradtság és az egyéb tünetek fennállása esetén laborvizsgálatot végeznek, ami önmagában még kevés a diagnózishoz, ugyanis a kortizol értéke napszakonként is eltérő (reggel magas, éjfél körül a legalacsonyabb). A kivizsgálást végző orvos különféle vizsgálatok segítségével kizárja az egyéb betegségek lehetőségét.
A fáradtságnak számos oka lehet a mellékvese-kifáradáson túl – az alábbi betegségek szintén megmagyarázhatatlan fáradtságérzetet okoznak:
- pajzsmirigyproblémák,
- cukorbetegség,
- fibromyalgia (izomfájdalom),
- krónikusfáradtság-szindróma,
- daganatos betegségek,
- vérszegénység,
- vese-vagy májbetegségek,
- fertőzések,
- szívbetegségek,
- sclerosis multiplex.
A mellékvese-kifáradás kezelése
A mellékvese-kifáradás kezelését érdemes életmódváltoztatással kezdeni, ami segíthet a fáradtság enyhítésében.
Néhány tanács az egészséges életmód érdekében:
- dohányzás abbahagyása,
- alkohol- és koffeinfogyasztás mérséklése,
- kiegyensúlyozott étrend kialakítása,
- rendszeres testmozgás,
- elegendő pihenés, alvás (felnőtteknek 6-8 óra),
- stresszcsökkentés pihentető tevékenységekkel,
- fizikai megerőltetés esetén több pihenés,
- mozgásszegény életmódnál több aktivitás.
Ha a tünetek mindezek hatására nem enyhülnek, az orvos javasolhatja gyógynövények, étrendkiegészítők és vitaminok (multivitamin, B-komplex és magnézium) szedését.
Amennyiben a tüneteket az alacsony kortizolszint okozza, gyógyszeres hormonpótlással lehet kezelni a problémát. A gyógyszerek, étrendkiegészítők szedését csak orvosi iránymutatás mellett kezdje meg, mert azok befolyásolhatják más gyógyszerek hatását.