A hátfájás gyakori és szinte minden korosztályt érintő tünet. A fájdalom, feszültség, merevség érzése a hát alsó részén (a bordák alatti és a combtő közötti területen), de a nyakon, a vállakon, a fenéken és a combokon is jelentkezhet. Eredetétől függően tarthat néhány napig, de akár hetekig, sőt hónapokig is elhúzódhat.
A hátfájás típusai eredetük szerint
A hátfájás eredhet a gerinc alsó részéből (az ágyéki gerinc, illetve a farokcsont felől), a hát felső részéből (mellkasi gerinc) vagy a nyaki gerinc területéről. A hátfájás mint tünet hátterében állhat rándulás, húzódás, ízületi kopások vagy idegbecsípődés, de okozhatja lumbágó, reuma, isiász (neuralgica sciatica), gerincsérv (porckorongsérv) vagy csigolyák elmozdulása is.
A hátfájás okai
A hát bonyolult szerkezet, amely csontokból, izmokból, idegekből és ízületekből áll, így a fájdalom pontos okának meghatározása gyakran nehéz. A hátfájást az esetek többségében nem önálló betegség okozza, hanem rándulások, kisebb megerőltetések, sérülések vagy becsípődött ideg.
A leggyakoribb, hátfájást kiváltó okok:
- helytelen testtartásban végzett emelés, cipekedés, tolás vagy húzás;
- állandó, egyirányú erőkifejtés;
- hosszadalmas ülés, székben görnyedés;
- hosszú ideig tartó állás (különösen túlsúlyos egyének esetében);
- az izmok túlerőltetése.
Néha a lábak, a nyak és a vállak fájdalma hátfájásként is érezhető (idegek mentén kisugárzó fájdalom). A hát alsó részén fellépő fájdalom – amely a fenéken át az egyik vagy mindkét lábra kisugárzik – az isiász tünete is lehet (a gerincből kilépő idegvégződésekre gyakorolt nyomás miatt).
Nem minden esetben, de okozhat hátfájást porckorongsérv is. Erre is lehet gyanakodni, ha a fájdalom a hát alsó részén jelentkezik, és azt izomgyengeség és/vagy zsibbadás kíséri. Derékfájást, merevséget, zsibbadást és bizsergést a csigolyák helyzetének megváltozása is előidézhet. Bizonyos esetekben a tartós hátfájás valamely belső szervi megbetegedés tünete lehet – a panaszok és egyéb tünetek alakulása függvényében orvosi kivizsgálás válhat szükségessé.
Mikor forduljon orvoshoz?
Ha a hátfájás nem javul, hetek óta fennáll, és jelentősen rontja a hétköznapi életvitelt, akkor a háziorvos segítségét kell kérni.
Ha a hátfájás mellett az alábbi tünetek bármelyike jelentkezik, haladéktalanul a háziorvoshoz kell fordulni:
- 38 °C vagy annál magasabb láz;
- megmagyarázhatatlan fogyás;
- a hát duzzanata;
- állandósult hátfájás, amely nem enyhül fekvés után sem;
- a hátfájással egyidejűleg fájdalom a lábban, illetve a térd alatt;
- a hólyagkontroll elvesztése (vizelési nehézség);
- székelési nehézség, a bélkontroll elvesztése;
- zsibbadás (érzésvesztés vagy bizsergő érzés) a nemi szervek, a fenék vagy a végbél környékén.
Teendők hátfájás esetén
Amennyiben a hátfájást nem jellemzik azok a kísérő tünetek, amelyek haladéktalan orvosi beavatkozást igényelnek, a mozgás felesleges, túlzott óvatosságból való korlátozását kerülni kell. A lassú és óvatos mozdulatok hasznosabbak, mint mozdulatlanul az ágyban feküdni. A hátfájás a legtöbb esetben nem igényel orvosi ellátást, és vény nélkül kapható fájdalomcsillapító krémekkel, gyógyszerekkel, némi öngondoskodással kezelhető.
Hosszú távon fizikoterápia, valamint a fizioterápia és a gyógytornász is sokat segíthet. Súlyosabb, fokozódó tünetek esetén képalkotó vizsgálatok (CT, MRI) és szakorvosi vizsgálat javasolt.
Hátfájás megelőzése
Amennyiben a hátfájás gyakran visszatér:
- ellenőrizni kell a testtömegindexet a BMI-kalkulátor segítségével;
- a hosszadalmas ülőhelyzet kerülendő, javasolt az ülőmunkát rövid, de gyakori szünetekkel, a test átmozgatásával megszakítani;
- célszerű puha, illetve lapos talpú cipőt viselni – ezek járáskor csökkentik a gerincre ható lökésszerű terhelést;
- kerülni kell a hirtelen testmozdulatokat és az izmok megerőltetését (pl. emeléskor);
- alváshoz célszerű a testet megfelelően alátámasztó matracot használni;
- a mindennapok során – lehetőség szerint – kerülni kell a stresszt, a szorongást, a feszültséget kiváltó helyzeteket.